Володимир Вертелецький

Володимир Вертелецький  

Доктор медицини, професор Володимир Вертелецький народився 28 липня 1936 у м. Рівне в той час це було польське місто. В даний час є громадянином США.
Початкову освіту одержав у 1942-49 р.р. у Німеччині, Швейцарії, Аргентині.
У середній школі навчався в 1950-54 р.р. у Сан Фернандо і Буенос-Айресі, Аргентина.
Був зарахований на медичний факультет в Університет Буенос-Айреса, де навчався в 1955-61 р.р. Під час навчання в університеті в 1957-58 р.р. був асистентом кафедри «Анатомія людини»; а в 1958-60 р. м – асистентом кафедри фізіології. По закінченні університету в 1961- 63 р.р. навчався в інтернатурі, після якої був зарахований у резидентуру по педіатрії в Сент Луїс госпіталь медичного факультету Вашингтонського університету, яку закінчив у 1965 р.
Потім у продовж 1965-67 р.р. було навчання і наукова праця в аспірантурі з клінічній генетиці в педіатричній клініці Медичного центру Гарвардського університету в Бостоні, штат Масачусетс.
По закінченні аспірантури займав різні академічні посади: викладач педіатрії в Гарвардському університеті в Бостоні, у відділі епідеміології Національного інституту рака, доцент кафедри педіатрії, а потім завідував відділенням медичної генетики медичного університету штату Південна Кароліна.
У 1974 році доктор медицини Володимир Вертелецький став професором і завідувачем кафедри медичної генетики університету штату Південна Алабама в місті Мобиль, яку очолює по теперишній час.
Професор Вертелецький одержав дипломи Правління американської Педіатричної асоціації (1968); Правління американської асоціації Медичної генетики в клінічній генетиці (1982), Правління американської асоціації Цитогенетики (1984).
Область наукових інтересів професора Вертелецького охоплює медичну генетику, уроджені вади розвитку і педіатрію.
Професор Вертелецький володіє шістьма мовами: англійською, іспанською, російською, польською, французькою, українською.
Професор Вертелецький має ряд почесних звань, наукових нагород, є членом редколегій наукових журналів і членом Правлінь наукових товариств. Він обраний член-корр. Національної АМН Аргентини (1992), академіком АН Технологічної кібернетики України (1993), Почесним членом асоціації й іноземним членом Вченої Ради Української асоціації Комп'ютерна Медицина (1994), академіком НАН України (2003), Почесним доктором Київського Могилянского університету (2003), членом Консультативної Ради з медицини НАН України (2005), членом міжнародного консультативного Правління університетського Центру медичної генетики Пекінського університету (2005).
Професор Вертелецький входить до складу редколегій Вісника Харківського Національного університету їм В.Н. Каразіна, серія «Медицина» (1997), журналів «Клінічна інформатика і Телемедицина» (2004), «Педіатрія і неонатология» (2005).
Професор лауреат численних престижних нагород з педіатрії, медичній генетиці і дерматогліфіки.
Професор Вертелецький веде велику громадську діяльність – він член міжнародних і національних наукових товариств і асоціацій. Серед яких американські товариства - педіатрії, тератології, генетики людини, американсько-українська медична наукова група, американських асоціацій - дерматоглифики, медичної інформатики, української асоціації «Комп'ютерна Медицина», член міжнародного Альянсу по профілактиці уроджених вад розвитку і ін.
У продовженні своєї медичної і наукової кар'єри професор Вертелецький займав ряд керівних посад: був медичним директором медичних програм серед яких Чарлстонська Програма моделі серповидно-клітинної анемії (1971-74), Південно-алабамська Програма генетики для 31 округу (з 1979 по дійсний час), Українсько-американська Програма уроджених вад розвитку (яка фінансувалася USAID 1999-2005), алабамської Програми профілактики різних порушень у плоду під впливом алкоголю (з 2005), директор української OMNI- МЕРЕЖІ (з 2005). Був директором лабораторії цитогенетики Медичного університету Південної Кароліни (1971-1974). З 1974 р. професор Вертелецький є завідувачем кафедрою медичної генетики університету штату Південна Алабама.
Професор Вертелецький веде велику науково-організаційну діяльність на нових напрямках медичної науки, засновник багатьох наукових медичних товариств і асоціацій. Один із засновників (1975) і президент (1978-1982) американської Асоціації дерматогліфіки, Південної групи генетики (1978); латиноамериканського Товариства генетики людини (1990), американо-української медичної наукової групи (1991-1992), Української асоціації “Комп'ютерна медицина” (1992), іспано-американської біомедицичної Асоціації (1997-1999). Він генеральний секретар і скарбник Всесвітнього альянсу організацій по профілактиці уроджених дефектів (з 1995), член Правління Фонду «Діти Чорнобиля» (2006) і ін.
Професор Вертелецький автор більш 255 наукових статей і монографій.
Професор Володимир Вертелецький уніс великий вклад у розвиток медичної інформатики і медичної генетики в Україні. Він один із засновників Української асоціації «Комп'ютерна Медицина» (УАКМ), сприяв вступу УАКМ у Міжнародну Асоціацію медичної інформатики (IMIA). У 1995 р. обраний Почесним членом УАКМ, з 2004 р. входить до складу редколегії журналу «Клінічна інформатика і Телемедицина». Володимир Вертелецький ініціатор і керівник американо-української програми по профілактиці уроджених вад розвитку. У 2003 році за великий вклад в медичну науку і практичне впровадження досягнень медичної генетики він обраний у Національну академію наук України


повернутися